GALA KONKURSU "Jestem szefową"

13 Września 2012
W dniu 12 września 2012 r. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się gala konkursu "Jestem Szefową", podczas której rozdano nagrody i wyróżnienia.
Celem konkursu jest wzmacnianie postaw przywódczych dziewcząt oraz promowanie pozytywnego wizerunku kobiet - liderek w Polsce. Zadaniem uczestniczek konkursu – uczennic klas I i II szkół ponadgimnazjalnych jest wyobrazić sobie siebie w roli szefowej i opisać jaką mają wizję, co chcą osiągnąć, czy to, że są kobietami ma wpływ na sprawowanie władzy. Kapituła konkursu w skład której wchodzą liderzy i liderki życia politycznego, biznesu i mediów wybiera finałową 20 osób, które ich zdaniem maja największy potencjał przywódczy i wybiera z ich grona 3 laureatki. W tym roku członkowie Kapituły oceniając potencjał przywódczy dziewcząt brali pod uwagę nie tylko prace, ale również opinie nauczyciela/lki o uczennicy wyrażoną w kwestionariuszu zgłoszeniowym nt. jej cech, predyspozycji oraz dotychczasowych osiągnięć ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji, w których podejmowała się pełnienia funkcji przywódczych.
 
Finalistki konkursu wraz z rodzicami i nauczycielami/nauczycielkami podczas dwudniowego pobytu w Warszawie w dniach 12-13 września spotykają się z liderkami polityki, biznesu
i świata mediów oraz uczestniczą w specjalnie przygotowanym dla nich programie rozwojowym zawierającym takie elementy jak warsztaty, szkolenia, wizyty studyjne oraz mentoring. Chcemy wyposażyć uczestniczki w narzędzia, które pozwolą im w przyszłości pełnić funkcję lidera we wszystkich obszarach życia społecznego.
 
Na tegoroczną III-ą już edycję konkursu napłynęło ponad 360 prac z całej Polski, prawie 100 więcej niż w roku ubiegłym i ok. 200 więcej niż w pierwszej edycji konkursu. Zwiększył się również skład Kapituły konkursu, która obecnie liczy 38 osób. Rosnąca popularność tej inicjatywy wskazuje na dużą potrzebę działań na rzecz promowania kobiecego przywództwa w Polsce. Podobnie jak w latach ubiegłych, duża część uczestniczek konkursu pochodzi z małych miast i wsi z całej Polski. W tym roku finalistki konkursu opisały siebie m.in. w roli pełniącej funkcję biskupa, Ministra Edukacji Narodowej, urzędniczki Komisji Europejskiej, ambasadorki, kapitana drużyny siatkówki, szefowej redakcji kobiecego czasopisma, galerii sztuki, prezeski fundacji, właścicielki kliniki weterynaryjnej, właścicielki przychodni, a także w rolach stereotypowo uważanych za „męskie”, czyli policjantki, prezeski firmy produkującej samochody, szefowej szkoły nauki jazdy oraz prezeski zakładu produkującego energię.
 
Z ponad 360 zgłoszonych na konkurs prac oraz na podstawie informacji zawartych w kwestionariuszach zgłoszeniowych wypełnianych przez nauczyciela/lkę Kapituła konkursu wybrała 20 finalistek III – ej edycji, w tym laureatki I, II i III miejsca i przyznała 12 wyróżnień.
 
I miejsce:
Agnieszka Górecka
Autorka pracy w której opisuje siebie jako biskupkę
 
Uczennica LO im. Adama Mickiewicza w Górze
(…) Pewnie niektórych dziwi, że przy ambonie zamiast księdza - mężczyzny stoi biskupka – kobieta. (...) Siostry i bracia! Od zawsze wiedziałam, że chcę być biskupką. Nie byłam pewna, jak tego dokonam, ale nie mogłam trwać bezczynnie. (…) Czując wewnętrzny głos postanowiłam napisać do kurii. (…) Przeprowadzane narady po długim czasie zakończyły się dla mnie pomyślnie. Poszłam do seminarium, gdzie fascynowała mnie teologia, łacina, filozofia. Kolejnym etapem były święcenia, później otrzymałam małą parafię, aby wykazać, czy sprostam obowiązkom. Miałam przekonać do siebie mieszkających tam ludzi. Zadanie nie było proste, ponieważ mieszkańcy przestraszyli się i zaczęli odwiedzać sąsiednie kościoły. Niespodziewanie z tygodnia na tydzień ludzi było coraz więcej. Kościół zapełniał się, a mnie zaczęto darzyć sympatią (...).
                                                                                                       (Fragment pracy laureatki)
II miejsce
Sonia Dąbek
Uczennica Zespół Szkół Chemicznych w Bydgoszczy
Autorka pracy pt.  „Miałam tylko posprzątać” w której wcieliła się w rolę Komendantki Głównej Policji
 
„ (…) To nieprawda, że rodzina przeszkadza w karierze. Myślę, że jest dokładnie odwrotnie. Dopiero, kiedy ją masz, puzzle zaczynają do siebie pasować. Wszystko ma swój czas
i miejsce, nabiera się potrzebnego dystansu.
 
Komenda Wojewódzka. Klucz do sukcesu - to dobre relacje z ludźmi. Założyłam sobie tak: nie zaogniam sytuacji konfliktowych, rzeczowo, ale stanowczo wyjaśniam nieporozumienia i nieścisłości. Docieram perswazją i nikogo nie faworyzuję. Starałam się nie robić wrogów, ale na pewno nie byłam uległa. Liczyłam się z opinią innych. Postawiłam na dobrą organizację pracy. Zarządzałam ważnymi organami policyjnymi w Polsce. Nie mogłam sobie pozwolić na błędy. Każde działanie poprzedzałam porządną analizą. Mówią, że obalam stereotypy, ale czy takie cechy są przypisane płci?
 
Awans na Komendantkę Główną Policji zakładałam w rozwoju zawodowym. To nie jest przypadek, jak twierdzą niektórzy.(...). Ale powiem Wam jedno. Nieważne, co myślą inni, ja wiem, że dotarłam tu, grając fair play (...)”          
                                                                                                (Fragment pracy laureatki)
 
III miejsce
Izabella Gablankowska uczennica  II Liceum Ogólnokształcącego Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach,
Autorka pracy pt. „Mama” w której opisuje siebie jako kapitan drużyny siatkówki.
 
„(...)Masz swoją drużynę, swój klub – zaczęła mama. – Więcej! Jesteś kapitanem drużyny juniorek. Jesteś szefową!
- Przecież sport to zupełnie co innego.
- Mylisz się kochanie. To dokładnie to samo.
- Mamo! Rola kapitana może i jest przywódczą, ale nie polega na władzy. Muszę być mediatorem, przyjacielem. Czasem owszem trzeba krzyknąć, jednak tylko po to, by zmobilizować zespół do walki. Mam dawać przykład, a nie rządzić!
- Wiesz co właśnie zrobiłaś? Wymieniłaś cechy wzorowego przywódcy.
            Poczułam, jak mnie olśniewa. Miała rację. Jestem szefową! I to nawet całkiem niezłą”.
                                                   (Fragment pracy laureatki)
 Wyróżnienia:
 Aleksandra Gałaszewicz – II LO im. Hetmana Jana Zamojskiego w Lublinie za pracę pt. „Nazywam się Aleksandra”
 
Izabella Gablankowska – II Liceum Ogólnokształcące Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach za pracę pt „Mama” (kapitan drużyny siatkówki)
Dorota Gierańczyk uczennica XXIII LO im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi za pracę pt „Filiżanka pełna wspomnień” (urzędniczka KE)
Arletta Litwinowicz –Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie (szefowa kliniki weterynaryjnej)
Julia Maciocha – I LO im. St. Dubois w Koszalinie (prezeska Fundacji Aktywne Młodzieży FAM-e)
Justyna Ryba – Technikum Hotelarskie w Ustrzykach Dolnych za pracę pt. „Moja mała wizja” (szefowa nauki jazdy)
Marta Szczepek – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im St. Staszica w Połczynie – Zdroju za pracę pt „Wielkie zwycięstwa małej przychodni” (szefowa kliniki specjalizującej się w leczeniu raka piersi)
Julia Sudoł – II LO im. Jana Twardowskiego w Dębicy (Ambasadorka Papui-Nowej Gwinei)
Zuzanna Wiszowaty – LO im. Bolesława Prusa w Warszawie za pracę pt „Blog o edukacji inaczej”(Minister Edukacji Narodowej)
Anna Wojtczak -  LO im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy za pracę w której wciela się w szefową walczącą z cyberprzemocą
 
Finalistki:
 
Aleksandra Andrzejak – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Profilowanych w Wolsztynie
Katarzyna Kondracka – Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Czetnika w Ostrołęce
Marcelina Mrugalska – II LO im. Generałowej Zamojskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu
Amanda Murjas – Zespół Szkół nr 1 we Wrocławiu
Laura Piórek – LO nr 6 we Wrocławiu
Iwona Polcyn - LO im. Ignacego Paderewskiego w Lubaszu
Anna Szprycha – LO w Chojnowie
Magdalena Wójcik - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego z Pionek